Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Tarafından, Katar Finans Merkezi İle Türkiye Katılım Bankaları Birliği Arasında İş Birliği Geliştirme Toplantısı Düzenlendi.
Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Tarafından, Katar Finans Merkezi İle Türkiye Katılım Bankaları Birliği Arasında İş Birliği Geliştirme Toplantısı Düzenlendi.
29 Ocak 2021
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi ile Katar Finans Merkezi (QFC) arasında 2019 yılında imzalanan Mutabakat Zaptı çerçevesinde iş birliğini geliştirmeye yönelik çalışmalar devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin koordinasyonunda, İstanbul Finans Merkezi projesinin de önemli ayaklarından biri olan Katılım Finans alanındaki iş birliği fırsatlarını değerlendirmek amacıyla, Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) ve Katar Finans Merkezi (QFC) temsilcilerini bir araya getiren bir toplantı düzenlendi. Toplantıya; Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanlığı’nı temsilen Yurt Dışı Faaliyetler Dairesi Başkanı A. Emre AKEL, TKBB’yi temsilen Genel Sekreter Osman AKYÜZ, QFC’yi temsilen ise Finansal Sektör Yönetici Direktörü Henk Jan HOOGENDOORN katıldı.

28 Ocak 2021 tarihinde video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen toplantıda, TKBB ve QFC tarafından tanıtıcı sunumlar gerçekleştirilerek karşılıklı iş birliği fırsatları değerlendirildi.

Gerçekleştirilebilecek Ortak Projeler Değerlendirildi

Toplantıda, Katılım Finans sektöründe iki ülkenin mevcut potansiyeline vurgu yapılarak bu alanda ortak hareket etmenin getireceği fırsatlara değinildi. Ayrıca, iki ülkenin pek çok ortak projeye imza atabileceği değerlendirilirken bu kapsamda finansal araçların çeşitlendirilmesi başta olmak üzere; katılım finansa ilişkin eğitim, teknik danışmanlık ve benzeri konularda paylaşımların artırılmasının önemi vurgulandı. Bu doğrultuda, önümüzdeki dönemde mevcut ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen bir yapıda hareket etme kararı alındı.