Dünya Yatırımcı Haftası için, Borsa İstanbul’da Gong Töreni düzenlendi.
Dünya Yatırımcı Haftası için, Borsa İstanbul’da Gong Töreni düzenlendi.
16 Kasım 2020
Paylaş:

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO) tarafından organize edilen ve bu yıl dördüncüsü 16 – 21 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek Dünya Yatırımcı Haftası, Borsa İstanbul’daki Gong Töreni ile başladı. Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul A.Ş. ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği iş birliğinde düzenlenen Dünya Yatırımcı Haftası’nın altı gün sürecek etkinliklerinde 26 farklı konuda 100’e yakın uzman katılımcı ile eğitim ve paneller gerçekleşecek.

Dünya Yatırımcı Haftası için, Borsa İstanbul’da Gong Töreni düzenlendi. 16 – 21 Kasım tarihleri arasında düzenlenen bir dizi online eğitim ve panellerle kutlanacak Dünya Yatırımcı Haftası, Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO) tarafından aralarında Türkiye’nin de olduğu 87 ülkede kutlanıyor. Borsa İstanbul’un ev sahipliğini yaptığı Gong Töreni’nde açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan, Borsa İstanbul Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Eraslan yaptı.

“İFM Borsa İstanbul’un bölge borsaları ile ilişkilerin geliştirilmesinde atlama taşı olacak”

T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ofise verdiği ilk talimatlardan birinin "bankacılık dışı kesimin payının büyütülmesi ve artırılması" olduğunu söyledi.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu konuda çok kararlı olduğunu ve bunun için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ifade eden Aşan, bankacılık dışı kesimden katılım finansı da kastettiklerini, o alanda da çalışmalarına hız verdiklerini anlattı.

Aşan, katılım finanstan sadece katılım bankacılığını anlamadıklarını belirterek, "Çok daha geniş bir çerçevede bakıyoruz. Bununla ilgili yeni gelişmeleri ve düzenlemeleri de zamanla sizlerle paylaşacağız." dedi.

İstanbul Finans Merkezi'nin, Borsa İstanbul'un diğer bölge borsalarıyla ilişkilerini geliştirmesinde önemli bir imkan sunacağını aktaran Aşan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2022'nin ikinci yarısında orayı tamamlıyor olacağız. Oranın bir bankalar merkezi olması hiç içimizden geçen bir şey değil. Mümkün olduğunca orayı bankacılık dışı kesimle de doldurmak istiyoruz. Şu çağrıyı her zaman yapıyorum; özellikle sermaye piyasalarında faaliyet gösteren bütün şirketleri ve kurumları 2022'nin ikinci yarısından itibaren İstanbul Finans Merkezi'ne bekliyoruz."

Fotoğraf Galerisi