Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu programının canlı yayın konuğu oldu.
Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu programının canlı yayın konuğu oldu.
05 Ekim 2020
Paylaş:

Hakan Çelik’in hazırlayıp sunduğu Hafta Sonu programının canlı yayın konuğu olan Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan; pandemi sürecinde ekonomiyi, finans dünyasına etkilerini, parasal genişlemeyi ve İstanbul Finans Merkezi projesine dair değerlendirmelerde bulundu.

‘’ÇARKLAR DURURSA PAYINIZI KAYBEDERSİNİZ’’

Pandemi gibi olağanüstü durumlarda hızlı tedbir almanın önemini vurgulayan Aşan, hızlı tedbir alınmadığında toplumda oluşan kötümser yaklaşımın olumlu yönde yönetilmesinin çok zor olduğunu söyledi. Bu bağlamda Aşan, bu süreci Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çok hızlı reaksiyonlarla yönetildiğini ifade etti.

Parasal genişleme konusunda ekonominin bir anda durması ve işlem hızlarının düşmesi neticesinde ülke ekonomilerinin daralması ile likitide ihtiyacının arttığını belirten Aşan, ‘’Ülkemizde de doğrudan likitideye yönelik tedbirler alındı. Para tabanını artıran bir adımımız olmadı ama farklı yöntemlerle, bütün dünyada olduğu gibi likitideyi genişlettik’’ dedi.

Hastalıkla mücadele edileceği ama bir şekilde üretime devam edilmesi gerekliliğinin önemine değinen Aşan, çarklar durduğunda ama bu arada başkaları üretime devam ettiğinde, özellikle dünya pazarı açısından ülke payının kaybedileceğine dikkat çekti.

‘’İHRACAT BİZİM EN ÖNEMLİ KALEMLERİMİZDEN BİR TANESİ’’

Pazar payının tamamen kaybedilmesinin çok zor olacağını söyleyen Aşan, ihracatın bizim için en önemli kalemlerden bir tanesi olduğuna değinerek: ‘‘Pandemi etkisinin devam ettiği Eylül ayında da ihracatta rekor kırdık. Pandeminin önümüze fırsatlar yaratacak vurgusunu yapmamızın asıl nedeni de buydu. Daha önce ihraç etmediğimiz yeni ürünler sisteme girmeye başladı ve önemli ölçüde istihdam sağlayan alanlar oluşturdu. Katma değeri yüksek ürünler ve teknolojide ilerleme kaydedeceğiz, diğer taraftan da istihdamın büyük kısmını sağlayan emek yoğun sektörleri de ihmal etmeyeceğiz’’ dedi.

İstanbul Finans Merkezi projesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Aşan: ‘’Cumhurbaşkanımızın Belediye Başkanlığı döneminden beri İstanbul artık sanayiden çok ticaret, hizmet ve finansın şehri olması gerektiğini vurguluyor. Biz de ofis olarak daha da hızlı ilerlemesi için çalışıyoruz. Varlık Fonu’nun da içeri girmesiyle birlikte bütün hızıyla devam eden İstanbul Finans Merkezi projesini 2022’de tamamlayacağız.’’ dedi.

Fotoğraf Galerisi