Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan Ülke TV’de Uluslararası Gündem programının canlı yayın konuğu oldu.
Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan Ülke TV’de Uluslararası Gündem programının canlı yayın konuğu oldu.
31 Ağustos 2020
Paylaş:

Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan Ülke TV’de Taha Dağlı’nın sunduğu Uluslararası Gündem programının canlı yayın konuğu oldu. Yayında, Avrupa Birliği’nin olası Türkiye yaptırımları ve Türkiye’nin bu yaptırımlara, ekonomik tehditlere karşı alacağı önemler ve tedbirler konuşuldu. Aşan, 2018’den bu yana Türkiye ekonomisinde başta Hazine ve Maliye Bakanı’mız Berat Albayrak olmak üzere aldığımız tedbirlerin, bizi tüm ekonomik ataklara karşı çok daha dayanıklı bir hale getirdiğini söyledi.

‘’Ekonomimizi bağımsız hale getirmeye kararlılıkla devam edeceğiz’’

Dünyada pandemiden önce başlayan yeni bir yapılanmanın olduğuna vurgu yapan Aşan: ‘’Bu süreçte Türkiye açısından çok önemli bir şey ortaya çıktı. Ne kadar çok alanda yerli ve millileşebilirseniz, ihtiyacınız olan şeyleri kendiniz üretip bunu dünyaya satabilirseniz o kadar çok özgürleşirsiniz’’ dedi. ‘’Yeniden biçimlenen dünyada ekonomik olarak ne kadar güçlü ve bağımsız olduğunuz, yeni dünyada nerede olacağınızı belirleyecek’’ diyen Aşan; Cumhurbaşkanımız liderliğinde içeride ihtiyacımız olan ürünleri üretmeye ve dünyaya satmaya, ekonomimizi bağımsız hale getirmeye kararlılıkla devam edeceğiz’’ dedi. Aşan ayrıca, pandemi sürecinde sağlık alanındaki başarının ekonomiye de yansıdığını belirtti.

‘’Her doğal kaynak finansal araca dönüşme potansiyeli taşır’’

Programda, Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfi olan Karadeniz doğal gaz rezervi konusunda atılacak adımlara değinilerek, enerji kaynakları konusunda Türkiye’nin faaliyetlerini somut noktaya ulaştırdığı belirtildi. Aşan, doğal gaz keşfinin kısa dönemde Türkiye’ye faydası olur mu sorusuna şu yanıtı verdi: ‘’Her doğal kaynak finansal araca dönüşme potansiyeli taşır.’’ Doğal gaz anlaşmalarının yenilenmesindeki sürece dikkat edilmesi gerektiğini ve bu keşfin, yenilecek anlaşmalardaki pazarlıklarda önemli rol oynayacağını belirten Aşan: ’’2023 yılına gelmeden önce bu rezervin pozitif sonuçlarını göreceğiz’’ dedi.

Özellikle gelişmekte olan ülkelerin, gelişmiş ülkelere göre finansal dalgalanmalardan daha fazla etkilenebileceğini ifade eden Aşan; her dalgalanmada IMF gidilmesinin, gelecek yeni dalgalardan daha fazla etkilenmeye neden olacağını da sözlerine ekledi.