İstanbul Finans Merkezi Eylem Planı Çalıştayı gerçekleştirildi.
İstanbul Finans Merkezi Eylem Planı Çalıştayı gerçekleştirildi.
12 Haziran 2019
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisinin yürütmekte olduğu İstanbul Finans Merkezi projesi için 11-12 Haziran tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde “İstanbul Finans Merkezi Eylem Planı Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştay, Finans Ofisi koordinasyonunda Türkiye Bankalar Birliği, Finansal Kurumlar Birliği, Türkiye Katılım Bankaları Birliği ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği iş birliğiyle gerçekleştirildi.

İstanbul’un uluslararası alanda finans merkezi olarak konumunun geliştirilmesi ve bu yolda finansal sektörün sürdürülebilir şekilde gelişimine yönelik eylemlerin belirlenmesi amacıyla düzenlenen çalıştayda, Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan açılış konuşmasını yaptı. Açılış konuşmalarının ardından, çalıştay iki gün boyunca 8 ayrı oturum başlığıyla devam etti.

Oturum başlıkları ise şu şekilde belirlendi:

1- Fiziki Altyapı Çalışmaları ve Kümelenme Bölgeleri
2- Finans Kesimi Nitelikli İnsan Kaynağı
3- Finansal Teknolojilerin Geliştirilmesi
4- Finansal Ortamın İyileştirilmesi
5- Vergi ve Teşvik Düzenlemeleri
6- Hukuki Altyapı ve Düzenleyici Çerçeve
7- Katılım Finans Yapısının İyileştirilmesi
8- Tanıtım ve İmaj

İlk gün özel sektörden, ikinci gün ise kamudan katılımcıların yer aldığı çalıştayda, bütüncül bir “İstanbul Finans Merkezi (İFM) Master Eylem Planı”nın hazırlanmasına ve İFM süreçlerinin master eylem planı üzerinden sürülmesine yönelik çalışmalar yapıldı. Çalıştay ana moderatörü Can Karaşıklı’nın gündem tanıtım konuşmasının ardından katılımcılar belirlenen bileşen alt başlıkları çerçevesinde görüş ve önerilerini paylaştılar. Sabah oturumlarında konu başlıklarına göre oluşturulan grupların yaptıkları çalışmaların özet çıktıları, öğleden sonraki oturumda grup sözcüleri tarafından katılımcılarla paylaşıldı. Çalıştayın ilk günü Başkan Prof. Dr. Göksel Aşan’nın kapanış konuşmasıyla tamamlandı.

Çalıştayda ikinci gün kamu temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Çalıştay, Aşan’ın açılış konuşması ile yapılan başlangıcın ardından, ana moderatör Serkan Yüksel’in gündem tanıtım konuşması ile devam etti. Katılımcılar belirlenen alt bileşen başlıklarında görüşlerini paylaştılar. Tarihçi, gazeteci ve yazar Murat Bardakçı çalıştaya konuk oldu ve “Serbest Temalı Konuşma” etkinliğinde konuşmasını gerçekleştirdi. Sonrasında, ilk günkü programa benzer şekilde, katılımcılar masa bazındaki çalışma gruplarında oturumlara dair görüş ve önerilerini paylaştılar. Çalıştayın ikinci günü Başkan Prof. Dr. Göksel Aşan’ın kapanış konuşması ile sonlandı.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, bu çalıştayda doğayı koruma konusundaki hassasiyetinin de altını bir kez daha çizmiş oldu. Çalıştaya katılan tüm misafirlere İstanbul Arnavutköy’de isimlerine özel fidan dikildiğini belirten sertifikalar takdim edildi.

Fotoğraf Galerisi