Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, AA Finans Masası’na konuk oldu.
Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, AA Finans Masası’na konuk oldu.
27 Mayıs 2019
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, soruları yanıtlamak üzere Anadolu Ajansı Finans Masası programına konuk oldu. Aşan, programda İstanbul’un bir finans merkezi haline getirilmesini hedefleyen İstanbul Finans Merkezi (İFM) ile ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken aynı zamanda projeyle ilgili uygulamaya koyulan maddelerden ve sürece dair hedeflenenlerden de bahsetti. Aşan’ın İFM hakkındaki açıklamalarında satır başlıkları İFM’nin hedefi, katılım finans ve finteklerdi.

İFM sürecini paylaşan Aşan, esas amacın İstanbul’un önemli bir finans merkezi haline gelmesi ve uluslararası alanda bu anlamda bir yer edinmesi olduğunun özellikle altını çizdi. Süreçle ilgili hızlı karar almanın ve eyleme geçmenin önemli olduğunu anlatan Aşan, bu projeyle finansal ilerleyişin yakalayacağı ivmeden de bahsetti. İFM’nin yapısından bahsederken, bu merkezin tamamlandığında sadece bankalarla dolu olmayacağını, hatta bu alanın özellikle bankacılık dışı finansal sektörle doldurulması gerektiğini vurguladı. Mümkün olduğunca yabancı yatırımcıları buraya çekmenin başlıca hedeflerden olduğunu belirtti. Bu anlamda finansal araçların çeşitlendirilmesi ve coğrafi anlamda etki alanının genişletilmesinin önemli olduğunun altını çizerek sözlerine devam eden Aşan, genişleme alanının esas hedefinin Asya olduğunu vurguladı. Ek olarak, bu süreçte özellikle yakın zamanda Çin ve Japonya’ya yapacakları ziyaretlerden de bahsetti.

İFM’nin iki önemli ayağı olduğundan söz eden Aşan, bunlardan birinin katılım finans diğerinin ise FinTek'ler olduğunu belirtti. Türkiye’nin, özellikle uluslararası alana bakıldığında, katılım finans alanında olması gereken yerde olmadığını ifade eden Aşan; bu alanda önemli fırsatların olduğuna dikkat çekerek gerekli düzenlemeler ve altyapı çalışmalarıyla hızlı yol alındığı takdirde küresel alanda geniş bir yelpazeye dağılan bu katılım finans sermayesinin ciddi oranda İFM’ye çekilebileceğinin de altını çizdi. Özellikle Malezya ve Katar gibi potansiyelin yüksek olduğu yerlerle yapılacak stratejik işbirliklerinin bu sürece önemli katkılar sağlayabileceğini belirtti. İFM’nin önemli bir kısmını FinTek'lerle doldurmak istediklerinden bahseden Aşan, FinTek girişimlerinin önünü açmanın ve desteklemenin uzun vadede İFM açısından önemli bir hedef olduğunu vurguladı.

Röportajın videosunu izlemek için tıklayınız..