Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Türkiye Sigorta Birliği Sigorta ve Emeklilik Sektörü Strateji Belirleme Çalıştayı’na katılarak çalıştayın açılış konuşmasını yaptı.
Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Türkiye Sigorta Birliği Sigorta ve Emeklilik Sektörü Strateji Belirleme Çalıştayı’na katılarak çalıştayın açılış konuşmasını yaptı.
07 Şubat 2019
Paylaş:

Kamu kurumlarının, sektör temsilcilerinin ve sektörde uzman yerli yabancı katılımcıların iştiraki ile gerçekleşen Sigorta ve Emeklilik Sektörü Strateji Belirleme Çalıştayı, Türkiye Sigorta Birliğinin organizasyonuyla gerçekleşti.

Türkiye’de sigorta sektörünün devamlı bir değişim ve gelişim içinde olduğunun vurgulandığı konuşmalarda, sektörün ekonomik ilerleyişe katkısının da altı çizildi. Açılış konuşmalarını Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar, Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Mete Güler, Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürü Murat Kayacı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisinin sektöre sağlayacağı katkıdan bahseden Aşan, konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Ofisimizin en önemli işlevleri, sermaye piyasalarının derinleştirilmesi, bankacılık sisteminin nispi ağırlığının azaltılması ve diğer araçlara alan açılması olacaktır. […] Sigorta sektörü zor bir sektör. Bugün sigorta sektörü için alınacak çok yol var ancak sektörün kat ettiği yolu da unutmamak gerekir. Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüz sektörün gelişimi için her zaman büyük çaba içindeler. Bu süreçte önümüzdeki dönemde sektörün belki BDDK benzeri bir regülasyon kurumu konusunu tartışması lazım. Sektörlerden giden öneriler, artık alışılagelmişten çok daha hızlı sonuçlanabiliyor. Yeni fikirler geliştikçe ve karar alıcılara iletildikçe, bu konularda çok daha hızlı sonuç alınacak”.

Öte yandan, Finans Ofisinin, “İstanbul’u finans merkezine dönüştürerek finansal gelişimi bankacılık sektörünün dışına da taşıma” konusundaki çalışmalarının altını çizen Aşan, aynı zamanda hızlı gelişen teknolojinin önemli bir ayağı olan dijitalleşme konusunda da güncelliği yakalamanın öneminden şu sözleriyle bahsetti: “Önümüzdeki dönemde artık doğası gereği dijitalleşemeyen hiçbir şeyin ayakta kalması mümkün değil. Bu alanda çok hızlı ilerlememiz lazım”.

Fotoğraf Galerisi